O książkach gadanie

Ten blog nie będzię już aktualizowany. Nowsze wpisy możecie znaleźć na blogu "wielokropek" http://wielokropek.blogspot.com/

czwartek, 24 lipca 2008

"Dojczland" Andrzej Stasiuk



To kolejne dzieło Andrzeja Stasiuka z tytułem wskazującym na temat. Spolszczona pisownia niemieckiego słowa to nie tylko zabieg artystyczny, ale także odzwierciedlenie braku znajomości języka niemieckiego u tego autora. Zabawne jest, że właśnie tam, w Niemczech, jego książki są popularne i właśnie tam tak często je promuje!

Cała książka to skrótowy opis jego podróży „komiwojażera własnych książek” jeżdżącego z miasta do miasta na spotkania autorskie gdzie nikogo nie zna, nikogo nie może zrozumieć bez tłumacza, a też nie jest właściwie niczym zainteresowany. Dzięki temu jednak dużo czasu spędza na dworcach w oczekiwaniu na pociąg do kolejnego miasta i w tym oczekiwaniu nieodłącznie towarzyszy mu butelka „Jima Beama”. Wizerunek pisarza książek w wersji Stasiuka jest raczej smutny, bo to nie tylko codzienna promocyjna podróż do kolejnego miasta gdzie po spotkaniu z zainteresowanymi czytelnikami wraca do hotelu by zaszyć się, pić i następnego dnia obudzić się na kacu by zbierać do drogi do następnego miasta.

W ramach tej raczej smutnej egzystencji znalazł jednak czas na sformułowanie kilku reflekcji, a raczej przemyśleniu kilku swoich kompleksów, które nazywa „kompleksami narodowymi”. Daje do zrozumienia, że jego stosunek do Niemiec jest związany z polską historią i kulturą uznającą ich za naród bardziej zaawansowany cywilizacyjnie. Wyraźnie widać, że bliżej Stasiukowi do wschodniej niż zachodniej Europy, gdzie może odgrywać bogatszego krewnego...

Piszę te kilka zdań o książce, która właściwie nie wnosi nic i której powstania można byłoby uniknąć, bo drukowanie jej to jednak strata drzew, a czytanie to strata czasu....

P.S.
Zabawny jest komentarz na tylnej okładce:
„Jest to opowieść o niełatwym losie literackiego gastarbajtera... Pełna jest celnych obserwacji, błyskotliwych refleksji oraz niewyszukanego humoru.” Autor
* Wizerunek okladki uzyczony przez Wydawnictwo Czarne

Etykiety:

niedziela, 13 lipca 2008

„March” Geraldine Brooks - 4 pazdziernika 2008


„March” Geraldine Brooks


As the North reels under a series of unexpected defeats during the dark first year of the Civil War, one man leave behind his family to aid the Union cause. His experience will utterly change his marriage and challenge his most ardently held beliefs.. Riveting and elegant as it is meticulously researched, March is an extraordinary novel woven out of the lore of American history by the author of the international bestseller Year of Wondres.
From Louisa May .Alcott’s beloved classic Little Women Geraldine Brooks has taken the character of the absent father, Mr. March, who has gone off to war leaving his wife- and daughters to make do in mean times. To evoke his voice, Brooks turned to the journals and letters of Bronson Alcott, Louisa May’s father, a friend and confidant of Ralph Waldo Emerson and Henry- David Thoreau. In Brooks's telling, Mr. March emerges as an idealistic chaplain in the little known backwaters of a war that will test his faith in himself and in the Union cause as he learns that his side, too, is capable of acts of barbarism and racism. As he recovers from a near mortal illness, he must reassemble his shattered mind and body and find a way to reconnect with a wife and daughters who have no idea of the ordeals he has been through. (1.)
Geraldine Brooks is the author of the novel Year of Wonder and the nonfiction works Nine Parts of Desire and Foreign Correspondence. Previously, Brooks was correspondent for The Wall Street Journal in Bosnia, Somalia, and the Middle East. Born and raised in Australia, she lives in rural Virginia with her husband, the author Tony Horwitz, and their son.
(1.) Book information and book image courtesy of G. Brooks' website. http://www.geraldinebrooks.com/

Etykiety:

„Dom na rozlewiskiem” Małgorzata Kalicińska - 6 wrzesnia 2008


„Dom na rozlewiskiem” Małgorzata Kalicińska



Bohaterka powieści znajduje sie na zakręcie, a dotychczasowe życie, gdy sie na dnim głębiej zastanwoić, to … Małgorzata włąśnie na chwilę przestała biec I zaczęła się zastanawiać nad swoim życiem.
Co dalej, po utracie pracy w prestiżowej agencji reklamowej?
Co dalej, gdy z Konradem już nic od dawna jej nie łączy?
Co dalej, gdy wielespraw od lat odkładanych na później trzeba wreszcie wyjaśnić?
Co dalej?

Małgorzata ucieka z Warszawy i układa swoje życie od nowa, na mazurskiej wsi. Odnajduje powolo sens zycia i spokó, poznaje... tak, poznaje swoją matkę, z którą rozstała się w dzieciństwie.
Jest więc rodzinna przeszłość i teraźniejszość, jest też przyszłość – trzeba myśleć o sobie, o córce, o nowo budowanym pensjonacie. O naniesieniu drewna na zapas, o zrobieniu przetworów na zimę.
O miłosci.
Wspaniała, pełna ciepła i życiowej mądrości opowieść o drodze, którą trzeba przebyć, by odnaleźć swoje miejsce na ziemi.

Małgorzata Kalicińska absolwentka
SGGW-AR w Warszawie. Pracowała w szkołach: technikum ogrodniczym i kilku szkołach podstawowych w Warszawie. Była researcher’ką w TVP1 w programie Kawa czy herbata. Współtworzyła program Forum nieobecnych, współpracowała przy redagowaniu programu Żyć bezpieczniej. Ma dwoje dorosłych dzieci: Stanisława i Barbarę.

Etykiety:

Under contruction

Ta kategoria wpisów będzie tworzona wraz z trwaniem klubu...

„Bieguni” Olga Tokarczuk - 2 sierpnia 2008


„Bieguni” Olga Tokarczuk



“Ta książka stara się być lojalna wobec kakofonii i dysonansu naszego doświadczenia świata, wobec niemożliwości jego ujednolicenia, wobec jego chaosu, rozpadania się i ponownego tworzenia nowych konfiguracji.
Jestem w niej wierna peryferiom, obszarom niedopowiedzianym, zamazanym. Powtarzam w niej własne błędy i wydaje mi się to absolutnie konieczne”.




Olga Tokarczuk urodziła się w Sulechowie, studiowała psychologię na Uniwersytecie Warszawskim, mieszka w Wałbrzychu. Wybitna prozaiczka i eseistka, wielbicielka Junga, znawczyni filozofii i wiedzy tajemnej, autorka uhonorowana wieloma nagrodami, m.in. nagrodą Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, nagrodą Fundacji im. Kościelskich oraz kilkoma nominacjami do nagrody Nike. Narówni ceniona przez krytykę literacką i szeroką publiczność czytającą. Jest autorką powieści “Prawiek i inne czasy”, „Dom dzienny, dom nocny”, „Gry na wielu bębenkach” czy „Lalka i perła”

Etykiety: ,

Jak uczestniczyc?

Jakie są zasady uczestnictwa?
- klub jest darmowy
- spotkania na żywo w internecie odbywają się raz w miesiącu w pierwszą sobotę miesiąca 8 rano czasu zachodniego (8am PST)
- wszystkie spotkania odbywają się TYLKO po polsku
- zapisz się do klubu przesyłając Skype'owe zgłoszenie do Administratora (Monie_pl)
- przedstaw się imieniem i miejscem zamieszkania
- rozmawiamy przede wszystkim o książce wyznaczonej do dyskusji na dane spotkanie
- na zakończenie spotkania podsumowujemy książkę jako godną lub nie polecenia
- trzymamy się zasad grzeczności i dyskusji przynajmniej na poziomie przedszkolaka

Jak to działa technicznie?
- niezbędny jest mikrofon (najtańszy będzie wystarczająco dobry!) i Skype, czyli program do rozmów przez internet (jeśli go nie masz, to link do załadowania poniżej)
- przeslij zgłoszenie do Administratora i dołącz klubowy Skype’owy adres do swoich kontaktów
- w dniu spotkania o oznaczonej godzinie Administrator połączy się z Tobą

Jak książki są wybierane ?
- tytuły książek są przedstawiane przez uczetników i Administratora
- zebrana lista propozycji wraz z krótką notką o każdej książce jest przedstawiona na stronie i członkowie klubu głosują niejawnie drogą indywidualnego kontaktu przez Skype (send a message) do Administratora
- lista książek jest ustalana z 3 miesięcznym
wyprzedzeniem

Etykiety:

Witaj!

Skoro tutaj dotarłaś i dotarłeś, to musisz nie tylko lubić czytać książki, ale i rozmawiać o nich. Czuj się jak u siebie...

Pomysł stworzenia klubu „O książkach gadanie” powstał właściwie z mojej osobistej potrzeby pogadania o właśnie przeczytanych książkach. Pomyślałam sobie, że skoro ja mam taka potrzebę to i inni pewnikiem mają ją także.

W tym klubie dyskutowane będą zarówno książki polskojęzyczne, jak i anglojęzyczne. Interesujące będzie usłyszeć opinię osób o polskich korzeniach, które mieszkają lub mieszkały poza Polską i miały okazje zetknąć się z inną kulturą na codzień. Punkt widzenia zmienia się w zależności od punktu siedzenia, nieprawdaż.

Dlatego jeśli masz ochotę uczestniczyć i dzielić się swoimi literackimi odkryciami to zapraszam na spotkanie!

Monika

Etykiety: