O książkach gadanie

Ten blog nie będzię już aktualizowany. Nowsze wpisy możecie znaleźć na blogu "wielokropek" http://wielokropek.blogspot.com/

wtorek, 9 września 2008

„Łaskawa ziemia” czyli "The Good Earth" Pearl S. Buck


Przeczytałam tą książkę już jakiś czas temu, ale postanowiłam o niej wspomnieć, bo na „sąsiednim” blogu zobaczyłam, że wydana została także po polsku, ale od początku... Sięgnęłam po tą książkę jako wybór Oprah Book Club, który tutaj w Stanach jest popularny, i cieszę się, że to zrobiłam, bo książka warta jest przeczytania.

Jest to saga rodziny chińskiej żyjącej na przełomie XIX i XX wieku, czyli w czasie kiedy tak wiele zmian zachodziło także w Chinach. Z jednej strony był to czas ostatniego cesarza Chin. Czas gdy stopy kobiet, szczególnie tych zamożnych, były obwiązywane by nie rosły, bo małe stópki były oznaką urody, ale także uwięzienia, bo na małych stópkach uciec nie można. Czas gdy mężczyźni mieli wiele żon, ale także kilka konkubin, co było oznaką zamożności i prestiżu. Czas gdy nawet wieśniacy mieli niewolników. Czas gdy powstania polityczne i intelektualne zmieniały krajobraz Chin by w końcu doprowadzić do zastąpienia feudalnych rządów Republiką Chińską.

Główny bohater Wang Lung to rolnik, który dzięki ciężkiej pracy, oszczędności i zapobiegliwości powiększa swoje ziemie. Dużą zasługę w tym ma jego żona O-lan, która zanim go poślubiła była kuchenną niewolnicą w domu bogacza Hwang. Dzięki ślubowi w jego domu zagościł nie tylko porządek, ale życie i jego, i jego ojca stało się łatwiejsze i przyjemniejsze, ale czy nauczy się ją szanować? Żona wspiera działania męża, który coraz to kupuje kolejny kawałek ziemi, by w końcu stać się znaczącym właścicielem ziemskim. W międzyczasie rodzina powiększa się o kolejnego syna, a także o konkubinę obsypywaną biżuterią. Dzięki rosnącej zamożności ojciec może wykształcić swoich synów, ale to pociąga za sobą konsekwencje – synowie chcą żyć nowocześnie, nie chcą być rolnikami. A wszystko to w ciągu jednego życia Wanga Lung.

Podsumowując - to saga o ludziach związanych z ziemią i kochających ją, którzy muszą zmierzyć się ze zmianami... Jak to mówią „obyś w ciekawych czas żył”...

Podobała mi się ta książka i polecam ją!
Jeśli zainteresuje was ta saga, to jej dwie następne części to: 2. „Sons” czyli „Synowie” i 3. „A House Divided” czyli „Dom w ruinie” .

O autorce: Pear S. Buck urodziła się w Stanach Zjednoczonych, ale właściwie większość życia spędziła w Chinach – najpierw jako córka misjonarzy, a później jako żona misjonarza, by wreszcie sama zostać mosjonarką. Jej pierwszym językiem był mandaryński, a język angielski dopiero drugim. Dało jej to świetną pozycję do obserwacji ówczesnych Chin i ich mieszkańców.
Znalazłam także artykuł o niej:
http://kobieta.gazeta.pl/wysokie-obcasy/1,53662,3192117.html
Źródło: Okładka polskiego wydania dzięki uprzejmości Wydawnictwa „Muza”. Okładka anglojęzycznego wydania dzięki uprzejmości Amazon.com

Etykiety:

Komentarze (3):

Blogger Anna pisze...

Czytałam całą trylogię i o ile "Łaskawa ziemia" bardzo mi się podobała, to kolejne części, zwłaszcza drugą, odebrałam jako słabsze.

10 września 2008 02:45  
Blogger Bruixa pisze...

Nie czytałam dotąd żadnej książki tej autorki, choć o niej samej słyszałam i zainteresowała mnie jej twórczość. Kolejna pozycja na liście "do przeczytania".

10 września 2008 17:09  
Blogger Monie_pl pisze...

Ten komentarz został usunięty przez autora.

10 września 2008 22:18  

Prześlij komentarz

Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]

Linki do tego posta:

Utwórz link

<< Strona główna